Noche de Flamenco - flamenco est
március 25., szombat | 19:00 óra | kulturális | Szentendre
Ggitár: Oravecz Péter, Vidák Róbert, Jakab Viktor
Cajon, dobok: Tar Gergő, Lucio Dominguez
Ének: Barna Rita
Tánc: Lippai Andrea, Vass Anita, Herendi Zsuzsanna, Varró Gabriella, Göltl Evelin, Achkar Laura, Pirók Zsófi, Szabó Zsófia, Török Zsófia,
Gohér Edina

A flamenco több nép (andalúz, cigány, mór-arab, zsidó) hagyományát, kultúráját, és viselkedés formáját egyesíti. Fő elemei az ének, gitár, és a szóló tánc, melyek összhangja adja a különleges hangzást. A flamenco tánc mozdulatai sajátos nyelven, mélyről jövő őszinteséggel szólnak hozzánk. Az ütőhangszerekkel és a táncos lábának kopogásával képzett ritmika egyértelmű célja az, hogy a résztvevőket a transz állapot eléréséhez segítse.
A flamenco fejlődik, alkalmazkodik az új időkhöz, és magába épít változásokat és új elemeket. A flamenco-tánc, mint önálló művészet a XIX. század közepe táján kezd sajátos színpadi formát ölteni.
Az előadásban ízelítő lesz látható (autentikus elemek segítségével) a flamenco sokszínűségéből.

A műfaj eredete máig vitatott. Az Ibériai folklór keveredett a gyökértelen, vándorló népek kultúrájával. Ez az oka, hogy sokan a cigányság művészetének tekintik, pedig ennél lényegesen több.
Fellelhetők benne az indiai templomi táncok rituális mozgásai, de felfedezhetők az archaikus büszke tartású baszk, a lágy andalúz, és a szigorú kasztíliai elemek. Ötvözi a hajlékony mór és a szenvedélyes ibér folklór nemes és elegáns gesztusait. Egyesíti ezeket az elképesztően különböző ritmusokat, és egységbe fonja a mozdulatokat. Gazdagsága teszi lehetővé a szenvedélyek hű tolmácsolását. Európa és Kelet összenőtt itt egy átható stílussá.
A spanyol nő sajátságosan fonák társadalmi helyzete - az elzártság és az egyenjogúság kompromisszuma elevenedik meg benne.
Az előadásmód - ahogy Spanyolországban is családonként más és más - úgy ez az est is személyes és egyedi. A szabadon feltörő érzelmek láttatása és átélése sugározza az erőt, mely felvállalja a férfias férfit és a nőies nőt.
Ezek a felszabadító versek nyíltan beszélnek szerelemről, magányról, bűnökről, a vétkeinkről, vagy a halálról. E drámai gyónások felszabadítják az egyhangúságot és megtisztítják a szereplőket és a szemlélőket egyaránt.

Koreográfia, rendezés: Lippai Andrea- EuroPas- Díjas táncművész, a Győri Balett volt magántáncosa, a Magyar Táncművészeti Főiskola flamenco tanára.

Helyszín:Szentendre - Városi Színházterem, Pátriárka u. 7.
Jegyinformáció:Belépődíj: 1.500 Ft