Jazz Fesztivál
július 29., péntek - július 30., szombat | 18:00 óra | kulturális | Szentendre
A Szentendrei Nyár fesztivál keretében több évtizedes hagyományra tekintenek vissza a Barcsay Múzeum kertjében szombat esténként megrendezett jazz és folk estek. Az idén a szervezők a július 29-30-ai hétvégén új, nagyszabású rendezvényt illesztettek a sorozatba. A két estét betöltő Jazz Fesztiválon a hazai jazz élet színe java fellép a hangulatos szabadtéri helyszínen.

Július 29., 30.
Szentendre, Barcsay Múzeum kertje (Dumtsa Jenő u. 10)
JAZZ FESZTIVÁL

Július 29. (péntek)
19 óra: Kaltenecker Trio
20 óra: Dresch Mihály Quartet
21 óra: Trio Midnight
22 óra: Borbély Műhely, vendég:Lukács Miklós, cimbalom

Július 30. (szombat)
18 óra: Babos Project Special, vendég: Jackie Orszacky, basszusgitár
19 óra: Szakcs Jr. - Bop-bee Trio
20 óra: Szakcsi-Horváth-Lantos Trio
21:20 óra: Berki Tamás Band

Napijegy ára: 2500 Ft
Jegyvásárlás:
Szentendrén a Dunaparti Művelődési Házban, naponta 10-18-ig
(Dunakorzó 11/a, tel: 26/301-088,), valamint a koncertek előtt a helyszínen.

A program támogatója a Nemzeti Kulturális Alapprogram

Fellépő zenekarok:

Kaltenecker Trio
A Kaltenecker-Papesch-Borlai felállású Trio néhány új darab mellett főleg A Crossing és az Alchimia elnevezésű albumok számait adja elő. Zenéjük egyszerre world music, jazz, pop, rock és new age. Ez az eklektikusnak tűnő stílus azonban rendkívül egyéni hangzást eredményez.

Kaltenecker Zsolt – szintetizátorok
Papesch Péter – basszusgitár
Borlai Gergő – dobok


Dresch Mihály Quartet
Dresch Dudás Mihály a konzervatórium dzsessz tanszakának elvégzése (1979) után a magyarországi mainstream dzsessz élvonalához kötődött, s noha azóta megteremtette önálló világát, a „hagyományos” dzsessztől sem távolodott el végérvényesen. Albumain a mai napig feltűnik egy-egy örökzöld kompozíció, ily módon is fejet hajtva a mesterek előtt.
1984-ben alakította meg első saját zenekarát, melynek a kilencvenes évek közepéig többször is változott a felállása. 1998 tavaszán újra átalakult, és azóta változatlan felállásban működik a zenekar.
Az újjászületett kvartett első lemeze (Riding the Wind) Angliában jelent meg, de a „Hungarian bebop” még annál is kirívóbb nemzetközi visszhangot keltett, lévén a felvételéhez egy valódi legendát, Archie Sheppet sikerült megnyerni.
A Dresch Quartet tagjai – Archie Shepp mellett – a műfaj olyan kimagasló alakjaival dolgoztak együtt, mint John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray és Dewey Redman.

Dresch Mihály – szaxofon
Baló István – dob
Kovács Ferenc – hegedű, trombita
Szandai Mátyás – nagybőgő



Trio Midnight
Oláh Kálmán egy zongorista, akinek mondanivalója van az embereknek. Tradíció, markáns hangszerelés, harmónia - fantáziadús, mély érzelmekkel.
A Trio Midnight zenéjének természetes terepe a koncertpródium. Oláh Kálmán virtuóz muzsikustársaival úgy egyensúlyoz a mainstream és a kortárs jazz mezsgyéjén, hogy a hallgatók jelenlétének inspirációja alakítja ki a végleges zenét.

Egri János – bőgő
Oláh Kálmán – zongora
Balázs Elemér – dob



Borbély Műhely
A Borbély Műhely három éve alakult a nép- és világzene, a jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó Borbély Mihály vezetésével, hasonló szellemű és gondolkodású muzsikusok csatlakozásával. Improvizatív zenéjüket a jazz különböző irányzatainak, valamint a Kárpát medence és a Balkán népzenei örökségének ötvözése jellemzi, érdekes dallamfordulatokkal, olykor finoman áttetsző, máskor erőteljes ritmusokkal, illetve kortárs zenei elemekkel. A jelenlegi felállásban egy esztendeje játszanak együtt.
A közelmúltban a Borbély Műhely Emerton-díjat nyert el Meselia Hill c. albumáért.

Borbély Mihály – szaxofonok, tárogató, furulyák
Cseke Gábor – zongora
Horváth Balázs – nagybőgő
Baló István – dob



Babos Project Special
Közép-Európai-Kortárs-Zenekar - Babos így nevezi a formációt. “A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizativ összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a baseli Zeneakadémia klasszikus, majd jazz tanszakán tanult. Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz-zongora-verseny első díja. Dobokon egy új felfedezett, Oláh Gábor, basszusgitáron és bőgőn a méltán elismert Hárs Viktor játszik. A különleges adottságú Veress Mónika énekkel, s éneken alapuló hanghatásokkal járul a zene megvalósításához.”

Babos Gyula – gitár
Szakcsi Lakatos Róbert – zongora
Hárs Viktor – nagybőgő
Oláh Gábor – dob
Veress Mónika – ének



Szakcsi Jr. – Bop-bee trio
Szerényen átgondolt, finom, ízes játék, szárnyaló dallamvilág és feszes ritmusok jellemzik az ifjabb Szakcsi játékát. Modern jazzvilág ez akkor is, ha a gyökerekhez nyúl vissza. Zenekarát, Bop-Bee Trio néven 2001-ben alapította. Programjukban saját kompozíciók és klasszikus standardek modern hangvételű feldolgozásai váltakoznak. Számos fesztiválon, koncerten, klubban léptek színpadra.

Ifj. Szakcsi Lakatos Béla – zongora
Lakatos Pecek András – dob
Orbán György – bőgő



Szakcsi – Horváth - Lantos Trió
Az indiai hegedűtechnika klasszikusan képzett virtuóza, Lantos Zoltán és az egyedi ütőtechnikáiról világszerte ismert Horváth Kornél a keleti és nyugati világzene sajátos, magyar gyökerekre visszanyúló ötvözetét szólaltatja meg. A két muzsikus különböző formációkban való évtizedes közös munkája során egészen rendkívüli módon hangolódott egymás játékára; zenei gondolataik az improvizatív részek alatt is olyan egységet alkotnak, mintha az utolsó hangig megkomponált művet adnának elő. A duóformáció ellenére olyan telt hangzást produkálnak, amely néha már-már nagyzenekari hatást kelt. Ebben segítségükre van Lantos loop-technikája és Horváth Kornél gazdag ritmusvilága. E páratlan zenei világot teszi még varázslatosabbá a vendég Szakcsi Lakatos Béla virtuóz, érzékeny játéka.
Horváth Kornél kongán és bongón túl olyan különlegesebb hangszereken is játszik, mint a gatodrum, chekere, udu, hang. Zenei tanulmányait fuvolistaként kezdte, majd a latin, afro és indiai zene hatására kezdett ütőhangszereken játszani.
"A magyar Horváth Kornél, ma a világ legjobb ütőhangszeresei közé tartozik. Érzékeny hangzásfantáziája, akár egy vázán vagy egy nemesfa ládikón megszállottan eljátszott virtuozitása felülmúlhatatlannak tűnik. A különbség kollegáihoz, Trilok Gurtuhoz, Giovanni Hidalgohoz, Airto Moreira-hoz viszonyítva az, hogy Horváth egy népi ütőhangszeres tradíciók nélküli országból jön. Ez ad az ő játékának egy teljesen egyéni varázsú, figyelemre méltó semlegességet." (Ulrich Olshausen, Frankfurter Allgemeine Zeitung)
A hegedűvirtuóz Lantos Zoltán itthoni komolyzenei tanulmányai után kilenc évig tanult Indiában. Azóta rendszeresen koncertezik nemzetközi fesztiválokon - többek között Charlie Marianoval, Didier Lockwooddal vagy Ramesh Shotammal. Hegedűjátéka nehezen sorolható műfaji keretek közé, saját bevallása szerint a következők állnak közel a személyiségéhez: az indiai tradicionális zene összetett harmónia- és ritmusrendszere, az improvizatív jazzben rejlő szabadság, az ebből fakadó sokféle lehetőség, továbbá az egyes népzenék, köztük a magyar folklór sokszínűsége, sűrítettsége.



Berki Tamás Band
A Magyar Jazzművészek Társaságához nemrégiben csatlakozott Berki Tamás azon kevés jazz-zenészek egyike, aki közvetlen kontaktust tud teremteni hallgatóságával. Rajongói is szuggesztív és őszinte hangulatú koncertjeiért szeretik, ahol a közönséggel szinte együtt lélegzik. Berki rengeteget tett azért, hogy a jazz műfaját megszerettesse, közelebb hozza az emberekhez. A koncerten nemrégiben megjelent, A Híd című lemezét mutatja be a zenekar.

Berki Tamás – ének
Tóth Viktor – szaxofon
Mohai Tamás – gitár
Plutó Horváth József – basszusgitár
Mohai Győző – dob
Helyszín:Szentendre - Barcsay Jenő Múzeum kertje, Dumtsa J. u. 10.