környezetvédelem
2005. július 19. - Hont
Megoldódott hulladékgondok
Eredetileg huszonnyolc Ipoly menti település hozta létre a társulást azzal a céllal, hogy közös erővel pályázhassanak meg egy olyan pénzösszeget, melynek segítségével áttérhetnek a szemétgyűjtés költségmegtakarító módjára. A pályázási folyamat közben huszonkét tagúra csökkent a szövetség. Gubis Ágnes, az ipolysági városi hivatal projektekért felelős munkatársa elmondta, hogy a szlovákiai Reciplációs Fond, ahova a pályázatot benyújtották, sokat segített a projekt sikeres kidolgozásában. A Reciplációs Fond a szelektív hulladékgyűjtés támogatásával foglalkozik. Azok a cégek, melyek különféle hulladék felhalmozását okozó termékeket gyártanak, kötelesek a szervezet részére egy bizonyos összeget fizetni.
A fent említett szervezet nemcsak tanácsokkal támogatta az Ipoly menti falvak hulladéggyűjtésének megindítását, hanem 2,2 millió koronával segítették a gyűjtőedények, illetve zsákok megvásárlását is.
A projektben, Ipolyságon kívül olyan falvak vesznek részt, mint például Lontó, Ipoly Bél, Szete, Százd, Gyerk és még néhány Ipoly menti falu a Nagykürtösi járásból.
Gubis Ágnes szerint mindennél fontosabb, hogy az egész régió együtt működjön, mert így olcsóbb és hatékonyabb lehet a projekt megvalósítása. Az egész régióban egy rendszer szerint folyik majd a gyűjtés. A háztartások ötféle színben kapnak hulladékgyűjtő-zsákokat. A papírt, a műanyagot, az üveget, a fém-csomagolóanyagokat (például konzervdobozok), a többrétegű kombinált csomagolóanyagot (például a tejes dobozokat) kell majd külön-külön gyűjteni. A lakosokat röplapok segítségével tájékoztatják, melyben a gyűjtés módjáról, a szemét elszállításának időpontjáról kaphatnak felvilágosítást.
A hulladék begyűjtését, a válogatását és az adminisztrációs munkát az Ipolysági Közterület-fenntartó Vállalat végzi. A munkások fizetését és a présberendezést is a város biztosítja. A szemétfeldolgozó udvar helye a volt kazánház területén található. A hulladék eladásából öszszegyűlt pénzt a projekt további fejlesztésére szánják, mely főleg egy nagyobb hulladékgyűjtő udvar lenne. Erre az elektronikus és a nagy méretű hulladék, például a hűtőszekrények, a bútorok tárolása, esetleges hasznosítása végett lenne szükség. A font úgynevezett motivációs díjjal is támogatja a szervezetet, mely például egy tonna papír esetében 1800 korona értékű pénzösszeget jelent.


Szép Éva (HIDLAP)